WebYar

src='http://parstools.com/events
» استقبال سرد خبرنگاران ازجشنشان! ( شنبه 17 اسفند 1392 )
» قدردانی و سپاسگزاری از آقای محمدعلی اینانلو ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» شهردار شاهرود 4 کارمند شهرداری را بعلت فساد مالی از کار برکنار کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» سایت شباب کانون بسیج هنرمندان شاهرود رتبه دوم کشور را کسب کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی : شاهرود بهترین منطقه برای انتقال پایتخت می باشد ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تصاویری زیبا و دیدنی از نماد استان جدید ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تجمع و اعتراض لابی ها و گروههای فشار مرکز استان به سخنان دکتر جلالی ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی در برنامه شب آفتابی از تشکیل استان شاهوار دفاع کرد ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» مطلب ثابت-- ما زنده به آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست ( جمعه 27 دی 1392 )
» جشن میگیریم با هم چهل سالگی دانشگاه شاهرود را!! ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دیدار بزرگان ومعتمدین شاهرود با آیت الله اشرفی ( یکشنبه 22 دی 1392 )
» مردم شریف بسطام، از ماست که بر ماست......... ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» صرفا جهت اطلاع استاندار! ( شنبه 7 دی 1392 )
» پایتخت، از شرق به استان شاهوار محدود می شود ( پنجشنبه 5 دی 1392 )
» سرنوشت نامعلوم ورزشگاه 15 هزار نفری شاهرود ( سه شنبه 3 دی 1392 )

پایتخت، از شرق به استان شاهوار محدود می شوداگر قرار است ما درخواستی داشته باشیم آن درخواست تشكیل استانی به نام شاهوار است . اگر قرار است ایستادگی كنیم ، سهم خواهی كنیم، عدالت را جویا شویم ، اشتغال بخواهیم آن تنها از این طریق محقق می شود كه خودمان مركز تصمیم گیری شویم نه اینكه به دنبال پایتخت شدن برویم كه بر فرض محال حتی اگر اتفاق هم بیفتد چیزی جزء مصائبی چون مصائب تهران در آینده نصیبمان نخواهد كرد.

خبراینگونه اعلام شد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی به کلیات طرح ساماندهی و انتقال پایتخت سیاسی و اداری رای دادند.

در این طرح که کلیات آن با 110 رای موافق، 67 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر به تصویب رسید، شورایی متشکل از رئیس‌جمهور یا معاون اول و برخی وزرا پیش‌بینی شده که این شورا موظف است حداکثر ظرف دو سال مکان مناسب برای انتقال پایتخت سیاسی و اداری را انتخاب کند.

با تصویب کلیات، این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها ارجاع شد تا پس از بررسی مجدد این کمیسیون، جزئیات آن در صحن علنی مجلس مطرح شود.

موضوع انتقال پایتخت سیاسی واداری از تهران به شهری دیگر از مدتها قبل مطرح گردیده ومسئولین كشور دردوره های مختلف آن را پیگیری می نمودند. طبق آنچه كه به عنوان نظرات كارشناسی درباره طرح انتقال پایتخت در مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی تهیه گردیده است امروزه شهر تهران با آسیبهای جدی وفزاینده ای مواجه است كه نمودهای آن در ناكارآمدی تجهیزات زیرساختی وكالبدی ، نابسامانی های اجتماعی واقتصادی وبسط آلودگی زیست محیطی به خوبی دیده می شود. استمرار این روند موجب كاهش كیفیت زندگی وتهدیدات مرتبط با ناپایداری های مختلف در سطح كلان شهر تهران شده است.

طرح انتقال پایتخت كه با هدف مواجهه با چالش های فعلی شهر تهران ودر عین حال ایجاد پایتخت سیاسی واداری وانتقال آن از تهران در دستور كار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، فی نفسه موضوعی با اهمیت ودارای ابعاد سیاسی ، اقتصادی ، اجرایی ومدیریتی است كه باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

اما چرا امروز موضوع انتقال پایتخت برای ما شاهرودیها تا این حد اهمیت پیدا نموده است؟ شهر سمنان یكی از شهرهایی است كه به واسطه نزدیكی به تهران گزینه احتمالی پایتخت از آن یاد می شود كه البته با توجه به تحركات سریع اخیر در این شهر وساخت وسازهای بی پایان آن می شود این احتمال را یقین ذكر كرد اما سوال اینجاست كه چرا شاهرود تا این حد به این موضوع واكنش نشان داده است واگر بخواهیم سوال را به درستی مطرح كنیم باید بپرسیم چه عاملی باعث شده كه فكركنیم این امر حق شاهرود بوده و در حال از بین رفتن است؟ آیا اگر اعلام می كردند كه قزوین ، شیراز ، یا حتی گرمسار گزینه حتمی است آیا بازهم ما واكنش نشان می دادیم.

باید بپذیرم كه طرح انتقال پایتخت كارآسانی نیست وهمانگونه كه گفتم این طرح در مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی از مدتها قبل در حال بررسی می باشد . اولین موضوعی كه باید بدانید این است كه برای انتقال پایتخت یكی از گزینه هایی كه مطرح شده است ساخت یك شهر جدید است كه زیرساختهای مورد نیاز پایتخت سیاسی واداری كشور در آن از اول دیده شده باشدوهزینه های انتقال با این طرح كاهش پیدا نماید. دوماً در ارزیابی طرح «تشكیل شورای عالی انتقال پایتخت» به منظور بررسی، جمع بندی مطالعات انجام شده در خصوص موارد مختلف مانند تبیین وارزیابی ، پیش بینی و وتعیین پیش نیازها ، امكان سنجی و....دیده شده است واینكه مدت دوسال برای انتقال پایتخت زمان در نظر گرفته شده است برای همین است كه این تغییر با توجه به كارهای كارشناسی وبا كمترین هزینه در ابعاد مختلف انجام گیرد. لذا اینكه حال برخی از افراد درسخنان خود اعلام می كنند كه نماینده سمنان پس از دوسال موفق به انتقال پایتخت به سمنان شده است حرفی است كه یا به علت عدم اطلاع آنان از نحوه انتخاب پایتخت جدید می باشد یا اینكه سعی می كنند خودرا بی خبر نشان دهند تا نتیجه بهتری از حاشیه های این موضوع به دست بیاورند.

باید پذیرفت اگرشهر سمنان برای این كار انتخاب شده باشد كاری نیست كه نماینده محترم سمنان در طی این دوسال موفق به انجام آن شده باشد ومسلماً مدیریت كلان كشور با توجه به نیازها ، شرایط موجود، فاصله ودهها آیتم دیگر از مدتها قبل به این نتیجه رسیده اند كه سمنان بهترین گزینه است وجناب خسروی نیز با توجه بر وظیفه ای كه مردم آن منطقه بر دوششان گذاشته اند از این طرح دفاع كرده است. پس این امر نه نشان از تاثیر وسختكوشی نماینده محترم سمنان دارد نه نشان از ضعف نماینده شاهرود.

امروز ما باید از این هیاهو دور شویم وآنچه را كه عقل ومنطق می گوید باور كنیم . باید بپذیریم ما دراین سالها از جایگاهی كه باید داشته باشیم دور شده ایم . باید بپذیریم شهرستان ما داشته های در خود دارد كه می تواند با اندكی تلاش وخواستن از آنها برای رشد وتوسعه وعمران شهر استفاده كرد. باید بپذیریم مشكل ما پایتخت نشدن نیست چرا كه انتخاب پایتخت دیگر كارخانه خودرو سازی نیست كه مدیریت وقت ایران خودرو بگوید یا درسمنان ایجاد می كنیم یا هیچ جا. پایتخت شرایطی می خواهد كه رهبر ما ، دولت ومجلس ودستگاههای ذیربط بر اساس نظرات كارشناسی برروی محل آن به اجماع می رسندنه بر اساس قدرت مانور نماینده سمنان یا شاهرود .

امروز مشكل ما این است كه یكی از انتقال راه آهن شمالشرق صحبت می كند ودیگری از بودن اداره كل سازمان تبلیغات در شاهرود گلایه دارد. یكی اداره كل راه را می خواهد به مركز استان انتقال دهد ودیگری برروی شركت پخش فرآورده های نفتی ایده دارد.

اگر قرار است ما درخواستی داشته باشیم آن درخواست تشكیل استانی به نام شاهوار است . اگر قرار است ایستادگی كنیم ، سهم خواهی كنیم، عدالت را جویا شویم ، اشتغال بخواهیم آن تنها از این طریق محقق می شود كه خودمان مركز تصمیم گیری شویم نه اینكه به دنبال پایتخت شدن برویم كه بر فرض محال حتی اگر اتفاق هم بیفتد چیزی جزء مصائبی چون مصائب تهران در آینده نصیبمان نخواهد كرد.

دوستان من ، بزرگان ، مدیران بیائید همه به فكر شاهرود باشید ، به فكر میامی ، بیارجمند، بسطام ، مجن، طرود ، كالپوش باشید. بیائید به صورت متحد مطالبات واقعی وشدنی مردم را دنبال كنید. بیائید با تشكیل یك تشكل مردم نهاد با حضور دلسوزان شهر مشكلات این منطقه را پیگیری كنید وبا رفع آنان زمینه را برای رشد منطقه فراهم كنید.

دوستان من ، امروز باید از فرصتها استفاده كرد. باید از حضور دكتر جلالی كه از جایگاه مناسبی در كشور برخوردار است به بهترین نحو بهره برد. باید به جای انتقاد طرح وراهكار ارائه داد وبه پشتوانه این مدیر قوی كه در حال حاضر نماینده شهرهای ما است آنها را به ثمر رساند. امروزاگر طرح استان شاهوارمطرح شده ولی به ثمر ننشسته است، اگر صنعت ما رشد چندانی نداشته است ، اگر اشتغال محدود بوده است وصدها اگر دیگر شاید به این دلیل بوده است كه یك دست صدا ندارد. شاید به این دلیل بوده است كه مطالبات نه به صورت علمی وكارشناسی وعملی مردمی بلكه فقط در محفلهای خانگی وخصوصی مطرح شده است. شاید به این دلیل است كه نمی خواهیم باور كنیم اگر مدیریتی داریم ، اگر طرح وراهكاری داریم آن را فقط برای زدن بر سر دیگری خرج كرده ایم. آیا تا كنون به فرصتهایی كه از دست رفته است نگاهی داشته اید. بیائید به جای اینكه از سمت های داخلی وخارجی دكتر جلالی گلایه كنیم از آنها در كنار سمت نماینده بودنش بهترین استفاده را برای این منطقه ببریم.

امروز اگر فقط به همت آن چند جوانی كه از جیب خودشان هزینه می كنند ونام استان شاهوار را بر روی دیوارهای شهر به یادگار گذاشته اند تا یادآوری كنندكه این امر شدنی است ، اگر به تلاش ما چند سایت ووبلاگ ونشریه كه با توجه به بضاعت مان از حقوق منطقه دفاع كرده ایم نگاه كنید می بینید كه می شود موثر بود. بیائید موثر باشید ، بیائید انتقادات را به جای اینكه نیزه ای كنیم برای از پای انداختن حریف ، با مطرح كردنش در جلسات داخلی حربه ای كنیم برای شناخت ضعف ها ، داشته ها ونداشته ها. بیائید همراه باشیم ویك دل.

در آخر اگر ما پایتخت شدن را برای شاهرود شدنی می دانیم چرا استان شدن را دور از دسترس می دانیم. بگذارید اگر روزی سمنان پایتخت شد در كتاب جغرافی بنویسند پایتخت از شرق به استان شاهوار محدود می شودمنبع: خبر 273برچسب ها : شاهرود , شاهوار , انتقال پایتخت , پایتخت سیاسی , تهران , سمنان ,


ادامه مطلب...

<