تبلیغات
شاهوار نت....................رسانه مستقل شاهرودیها

WebYar

src='http://parstools.com/events
» استقبال سرد خبرنگاران ازجشنشان! ( شنبه 17 اسفند 1392 )
» قدردانی و سپاسگزاری از آقای محمدعلی اینانلو ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» شهردار شاهرود 4 کارمند شهرداری را بعلت فساد مالی از کار برکنار کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» سایت شباب کانون بسیج هنرمندان شاهرود رتبه دوم کشور را کسب کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی : شاهرود بهترین منطقه برای انتقال پایتخت می باشد ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تصاویری زیبا و دیدنی از نماد استان جدید ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تجمع و اعتراض لابی ها و گروههای فشار مرکز استان به سخنان دکتر جلالی ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی در برنامه شب آفتابی از تشکیل استان شاهوار دفاع کرد ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» مطلب ثابت-- ما زنده به آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست ( جمعه 27 دی 1392 )
» جشن میگیریم با هم چهل سالگی دانشگاه شاهرود را!! ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دیدار بزرگان ومعتمدین شاهرود با آیت الله اشرفی ( یکشنبه 22 دی 1392 )
» مردم شریف بسطام، از ماست که بر ماست......... ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» صرفا جهت اطلاع استاندار! ( شنبه 7 دی 1392 )
» پایتخت، از شرق به استان شاهوار محدود می شود ( پنجشنبه 5 دی 1392 )
» سرنوشت نامعلوم ورزشگاه 15 هزار نفری شاهرود ( سه شنبه 3 دی 1392 )

جاده جنگل ابر در انتظار تصمیم جدیدرئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اخیرا در نشستی ساخت جاده در جنگل ابر را منطقی ندانست و اعلام کرد با توجه به وجود چهار جاده در این مسیر دیگر نیازی به احداث جاده جدید نیست.این اظهار نظر در حالی مطرح می شود که بحث احداث این جاده که مدتی است متوقف مانده، با اما و اگرهایی روبه روست، البته بسیاری از کارشناسان محیط زیست بر این باورند و حتی پیش بینی می کنند که در دولت جدید ساخت این جاده برای همیشه متوقف شود.

معصومه ابتکار در این نشست که یکشنبه گذشته برگزار شد، جاده سازی در محدوده جنگل ابر را ناشی از فشارهای سیاسی ـ استانی دانست و اعلام کرد: ما از همان روز اول با این اقدام مخالف بودیم و با توجه به این که در حدفاصل گرگان تا آزادشهر چهار جاده به منطقه شاهرود وجود دارد، نیازی به احداث جاده جدید در جنگل ابر نیست.

در همین زمینه، یک کارشناس ارشد مسائل محیط زیست نیز با بیان این که این طرح هیچ توجیه اقتصادی و فنی ندارد و باید سریعا متوقف شود، به جام جم می گوید: از آنجا که موانع قانونی زیادی بر سر راه اجرای این طرح وجود داشت و ساخت آن با توسل به فشارهای زیاد تصویب و انجام شد، می توان پیش بینی کرد باتوجه به رویکردی که دولت جدید نسبت به اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی و توجه به درخواست تشکل های مردم نهاد دارد، ساخت این طرح متوقف شود.

دکتر ناصر مقدسی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان توقف این طرح که از پشتوانه مصوبه دولت گذشته برخوردار است، وجود دارد، می افزاید: طبق قانون هرگونه خسارت غیرقابل جبران به مناطق محیط زیست مطلقا ممنوع است، بنابراین دولت جدید می تواند به طور کامل طرح احداث جاده را متوقف کند.

وی با اشاره به حجم زیاد تخریب های صورت گرفته در مسیر این جاده خاطرنشان می کند: با استناد به همین دلایل، مسئولان محیط زیست و سازمان جنگل ها و منابع طبیعی می توانند سریع وارد عمل شده و به طور قانونی مانع ادامه طرح شوند.

به گفته این کارشناس، هنوز برای توقف طرح دیر نشده است، زیرا مراحل ابتدایی خود را می گذراند، اما هرچه روند جاده سازی به عمق جنگل و شیب های سنگین و توپوگرافی خاک نزدیک تر شود، فرسایش خاک و تخریب جنگلی بیشتری صورت می گیرد.مقدسی می افزاید: اجرای این طرح از دو مسیر روستای ابر در شاهرود و شیرین آباد در گرگان آغاز شد و پیشرفت تخریبی داشت و به دنبال آن بخش زیادی از جنگل های ارس منطقه از سوی لودرهای وزارت راه تخریب و نابود شد، با این حال جلوی ضرر را از هر جا بگیریم، منفعت است و به همین دلیل این طرح باید کاملا متوقف شود.

ساخت جاده همچنان ادامه دارد

در همین حال شنیده ها درباره اخبار روند جاده سازی در جنگل ابر متفاوت است، به طوری که برخی از مسئولان از توقف موقت عملیات جاده سازی در منطقه خبر می دهند، اما برخی معتقدند جاده سازی با چراغ خاموش و به آرامی همچنان در منطقه ادامه دارد.یک استاد دانشگاه و فعال محیط زیست با تکذیب ادعای مسئولان مبنی بر ساخت جاده در جنگل ابر می گوید: متاسفانه ساخت جاده درجه یک و ویلا در جنگل ابر همچنان ادامه دارد.

علی نقی مقصودلو با بیان این که زمین های کشاورزی روستای شیرین آباد نخستین قربانی رانش زمین در این منطقه به دلیل قطع درختان برای ساخت جاده در جنگل ابر است، چندی پیش در گفت وگو با مهر می افزاید: برخلاف ادعای مسئولان مبنی بر توقف عملیات جاده سازی در مسیر جنگل ابر روند جاده سازی آن هم جاده درجه یک با عرض 40متر همچنان در این منطقه ادامه دارد. ضمن این که ویلا سازی در این جنگل نیز هرگز متوقف نشده است و باتوجه به افزایش میزان رانش ها در بخش های مختلف مسیر امیدواریم مدیریت جدید سازمان حفاظت محیط زیست هرچه سریع تر جلوی ساخت این جاده و ویلاسازی و در پی آن نابودی روستای شیرین آباد را بگیرد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که مدیرکل راه و ترابری استان سمنان نیز از تعطیلی طرح خبر می دهد و تصریح می کند: فقط حدود 12 کیلومتر از این جاده در محدوده استحفاظی این استان قرار دارد که پنج کیلومتر آن تا روستای ابر آسفالت است و سال گذشته برای ادامه مسیر از روستای ابر به بالا قراردادی منعقد و کارهایی نیز انجام شد، ولی به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار اکنون طرح متوقف شده است، هرچند امسال نیز دوباره پیشنهاد اجرای طرح را تکرار کرده ایم و منتظریم ببینیم که وضع تخصیص اعتبارات چگونه خواهد شد.

منوچهر رحمانی با بیان این که هدف ما از جاده ابر توسعه صنعت گردشگری به منظور توسعه سبز در بخش حمل و نقل است، می گوید: اگر اعتبارات تخصیص پیدا کند ، تصمیم داریم شرایط موجود را جوری اصلاح کنیم که تحت هیچ شرایطی تخریبی صورت نگیرد، ضمن این که با بهسازی مسیر دسترسی موجود، علاوه بر این که توان ما برای امدادرسانی در برخورد با حوادث قهریه افزایش پیدا می کند، مردم نیز برای حضور در این جنگل مشتاق تر می شوند.وی با اشاره به این که طرح جاده جنگل ابر در حوزه استان سمنان مشکلی نداشته و پیشرفت حدود 30 درصدی دارد، خاطرنشان می کند: همه مسئولان استان باید کمک کنند تا شرایطی در این منطقه فراهم شود که بازدیدکنندگان بیشتری به این منطقه بیایند چون این امر به اشتغالزایی و توسعه منطقه کمک خواهد کرد.

آسفالت جاده، مقدمه ساخت و ساز ویلاها

برخلاف اظهارات مدیرکل راه وترابری استان سمنان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود معتقد است؛ آسفالت جاده موجود به تخریب جنگل کمک خواهد کرد.

حمیدرضا حسنی با بیان این که اگر جاده موجود آسفالت شود، تردد درآن راحت تر شده و همه این امکان را پیدا می کنند با وسایل نقلیه شخصی تا قلب جنگل پیش بروند، تاکید می کند: اکنون که مسیر تردد به این جنگل بکر مشکل است، ده چشمه سرویس بهداشتی برای گردشگران این جنگل پیش بینی کرده ایم، اما اگر قرار باشد با سهولت تردد، تعداد گردشگران افزایش یابد، قطعا باید زیرساخت های موجود را با ساخت و ساز اماکن جدید بیشتر کنیم.

به گفته وی، درصورت تحقق آسفالت این جاده برای تامین امنیت گردشگران باید پاسگاه نیروی انتظامی، ساختمان جمعیت هلال احمر، سازمان آتش نشانی و... را نیز طراحی و اجرا کرد که این امر مقدمه ساخت وساز ویلاها در دل این جنگل خواهد بود و در این صورت دیگر نمی توان به آن «بکر» گفت.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان شاهرود نیز ضمن تصریح بر این که در مسیر جاده جنگل ابر تحرک جدیدی صورت نگرفته و هرچه هست مطابق با توافق​های قبل است، می گوید: در حوزه شهرستان شاهرود هنوز به مناطق جنگلی وارد نشده ایم و هرچه هست در مناطق مرتعی است.


خاتمی می افزاید: بهتر است همه هزینه هایی که قرار است در این مسیر صرف شود، برای بهسازی سه محور ارتباطی شاهرود به استان گلستان تخصیص داده شود تا تردد بهتر و آسان تر شود.

منبع: جام جم آنلاین


برچسب ها : شاهرود , جنگل ابر , جاده جنگل ابر , خانم ابتكار , محیط زیست , تخریب محیط زیست , ویلا سازی ,


ادامه مطلب...

<