تبلیغات
شاهوار نت....................رسانه مستقل شاهرودیها

WebYar

src='http://parstools.com/events
» استقبال سرد خبرنگاران ازجشنشان! ( شنبه 17 اسفند 1392 )
» قدردانی و سپاسگزاری از آقای محمدعلی اینانلو ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» شهردار شاهرود 4 کارمند شهرداری را بعلت فساد مالی از کار برکنار کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» سایت شباب کانون بسیج هنرمندان شاهرود رتبه دوم کشور را کسب کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی : شاهرود بهترین منطقه برای انتقال پایتخت می باشد ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تصاویری زیبا و دیدنی از نماد استان جدید ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تجمع و اعتراض لابی ها و گروههای فشار مرکز استان به سخنان دکتر جلالی ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی در برنامه شب آفتابی از تشکیل استان شاهوار دفاع کرد ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» مطلب ثابت-- ما زنده به آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست ( جمعه 27 دی 1392 )
» جشن میگیریم با هم چهل سالگی دانشگاه شاهرود را!! ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دیدار بزرگان ومعتمدین شاهرود با آیت الله اشرفی ( یکشنبه 22 دی 1392 )
» مردم شریف بسطام، از ماست که بر ماست......... ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» صرفا جهت اطلاع استاندار! ( شنبه 7 دی 1392 )
» پایتخت، از شرق به استان شاهوار محدود می شود ( پنجشنبه 5 دی 1392 )
» سرنوشت نامعلوم ورزشگاه 15 هزار نفری شاهرود ( سه شنبه 3 دی 1392 )

مجموعه کاروانسراهای میاندشت شهرستان میامیمجموعه کاروانسراهای میاندشت در فاصله 45 کیلومتری شرق میامی قرار دارد و شامل 3کاروانسرا است. یکی در دورۀ صفوی و دوتای دیگر در دورۀ قاجار ساخته شده است. این مجموعه با دارا بودن مساحتی بالغ بر 22 هزار مترمربع عرصه و 10 هزار مترمربع اعیان به عنوان بزرگترین مجموعه کاروانسراهای ایران محسوب می شود. کاروانسرای صفوی در غرب مجموعه قرار دارد و یکی از کاروانسراهای شاه عباسی می باشد. پلان این کاروانسرا به صورت حیاط مرکزی و حیاط آن هشت ضلعی است. مصالح ساختمانی آن از آجر است.


حجره ها و رواق ها پیرامون حیاط و شترخوان ها در پشت رواق ها قرار دارند. دسترسی به شترخوان ها از سمت شمال و جنوب حیاط می باشد. در قسمت بالای ورودی، شاه­نشین با مقطع هشت ضلعی است و دسترسی به شاه ­نشین از طریق دو راه پله در طرفین دالان ورودی می باشد. در دورۀ قاجار به علت رونق زیارتی، بازرگانی و افزایش کاروان­ها، دو کاروانسرای دیگر به این مجموعه اضافه شد. در شرق مجموعه، کاروانسرای قاجاری با پلان چهار ایوانی، دارای شاه ­نشین و سردرب ورودی است. در وسط این کاروانسرا بار انداز ساخته شده که جهت نمایش و فروش کالا و تخلیه بار مورد استفاده قرار می­گرفته است. کاروانسرای میانی رابط بین کاروانسرای صفوی و قاجاری است که در پیرامون آن، رواق­ها و حجرات و ایوانی قرار دارند و از آجر کاری های متنوع جهت پوشش طاق ها بهره برده­اند. بر سر در این کاروانسرا کتیبه ای منظوم به تاریخ 1290 ه . ق است. بانی این دو کاروانسرا حسین خان نظام الدوله، ایلخانی شاهسون، ملقب به «شهاب الملک» والی خراسان بوده است.این مجموعه علاوه بر موارد فوق دارای 3 آب انبار، حمام، چاپارخانه و تلگراف خانه بوده است و در مجاورت قلعه قدیمی میاندشت شکل گرفته که هم اکنون بقایایی از برج و بارو و دیوارهای داخلی آن باقی مانده است. مساحت این قلعه 5 هزار متر مربع می باشد.

مؤلف مطلع الشمس در توصیف این سه کاروانسرا چنین می نویسد: در این مجموعه و بیرون آن، بیست هزار نفر می توانند اقامت کنند. جهانگردان و مستشرقان بسیاری در این کاروانسرا اقامت و در سفرنامه های خود به آن اشاره کرده اند. هانری رنه د آلمانی این مجموعه را بزرگ ترین کاروانسرای راه مشهد- تهران دانسته و نوشته است که در این کاروانسرا، مانند شهر، دکان های قصابی و نانوایی و سراجی و غیره وجود دارد. در سفرنامه خراسان و کرمان -تألیفی به سال1321- آمده که در اینجا تلگراف خانه دولتی دایر بوده است.

این مجموعه ارزشمند تاریخی، به شمارۀ 1439 در تاریخ 14 شهریور 1336 ه. ش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کار مرمت و احیاء این مجموعه از سال 1374 آغاز و همچنان ادامه دارد. این كاروانسرا به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی تهران - مشهد و میان دو منطقۀ حفاظت شده خوارتوران در جنوب و منطقه حفاظت شدۀ خوش ییلاق در شمال از طبیعتی زیبا و گونه‌های گیاهی و جانوری مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. رصد آسمان شب از دیگر جاذبه های گردشگری این مجموعه به شمار می رود.

در حال حاضر مرمت کلی و اساسی کاروانسراها صورت گرفته و جهت ایجاد فضای اقامتی، پذیرایی و خدماتی بسیار مستعد است.این کاروانسرا پس از بهره‌برداری می تواند مرکزی برای استقرار زائرین و گردشگرانی كه برای بازدید از جاذبه های گردشگری شهرستان های شاهرود و میامی به ویژه پارك ملی توران به این منطقه سفر می‌كنند؛ باشد.

کاروانسراهای میامی، صدر آباد، الحاک، عباس آباد و سپنج و نیز مسجد جامع و آرامگاه ابن یمین فرومدی (شاعر معروف و قطعه سرای فارسی)، آرامگاه شیخ حسن جوری (رهبر قیام سر به داران)، رمل های ماسه ای رضاآباد، دشت شقایق‌ها و آفتابگردان های کالپوش، جنگل‌های ابر، قطری و اولنگ، کویر دوشاخ عباس آباد، مجموعۀ تاریخی بسطام و آرامگاه های امامزاده محمد (ع) و بایزید بسطامی (عارف نامی ایرانی)، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، آبشار تنگه داستان مجن، بازار قدیمی، مساجد و موزه های شاهرود و شهر زیبای میامی از جمله جاذبه های تاریخی و طبیعی پیرامونی کاروانسرای میاندشت است.

این کاروانسرای بزرگ پس از تجهیز به مکان مناسبی جهت اقامت، پذیرایی، خرید و رفع خستگی مسافران و زوار آقا علی ابن موسی الرضا تبدیل خواهد شد. فاصله 400 کیلومتر غربی از مشهد و 500 کیلومتر شرقی از تهران و 105 کیلومتر شرقی از شاهرود موقعیت ممتازی است که توجه هر سرمایه گذار بخش گردشگری را به خود جلب می کند. عبور سالیانه 15 میلیون زائر، نبود مراکز مهم گردشگری اقامتی و پذیرایی بین راهی

تهران مشهد، فاصله 100 متری از اتوبان، صلابت و استحکام بنا و نیز آماده بودن زیرساخت های اولیه نظیر آب، برق، گاز، تلفن، نزدیکی به فرودگاه شاهرود و ... از دیگر امتیازات سرمایه گذاری پر سود در شهرستان میامی و این کاروانسرای ارزشمند کشور محسوب می شود./.

***

 

 

 

 

 

 

 

 

عکس ها: علیرضا اسلام پناه

ادامه مطلب...

<