تبلیغات
شاهوار نت....................رسانه مستقل شاهرودیها

WebYar

src='http://parstools.com/events
» استقبال سرد خبرنگاران ازجشنشان! ( شنبه 17 اسفند 1392 )
» قدردانی و سپاسگزاری از آقای محمدعلی اینانلو ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» شهردار شاهرود 4 کارمند شهرداری را بعلت فساد مالی از کار برکنار کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» سایت شباب کانون بسیج هنرمندان شاهرود رتبه دوم کشور را کسب کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی : شاهرود بهترین منطقه برای انتقال پایتخت می باشد ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تصاویری زیبا و دیدنی از نماد استان جدید ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تجمع و اعتراض لابی ها و گروههای فشار مرکز استان به سخنان دکتر جلالی ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی در برنامه شب آفتابی از تشکیل استان شاهوار دفاع کرد ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» مطلب ثابت-- ما زنده به آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست ( جمعه 27 دی 1392 )
» جشن میگیریم با هم چهل سالگی دانشگاه شاهرود را!! ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دیدار بزرگان ومعتمدین شاهرود با آیت الله اشرفی ( یکشنبه 22 دی 1392 )
» مردم شریف بسطام، از ماست که بر ماست......... ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» صرفا جهت اطلاع استاندار! ( شنبه 7 دی 1392 )
» پایتخت، از شرق به استان شاهوار محدود می شود ( پنجشنبه 5 دی 1392 )
» سرنوشت نامعلوم ورزشگاه 15 هزار نفری شاهرود ( سه شنبه 3 دی 1392 )

رکود گردشگری در قاره کوچک ایرانبا توجه به اینكه امروزه صنعت گردشگری از صنایع بسیار مهم در دنیا محسوب می‌شود و با وجودی‌كه در ایران مناطق گردشگری بی‌شماری داریم اما هیچ‌گاه نگاه ویژه‌ای به این مقوله نشده است. وجود چنین مناطق و شهرهایی چون شاهرود مانند رویایی برای گردشگران خارجی است.وجود 12 منطقه نمونه گردشگری در شاهرود

شهرستان شاهرود دارای شهر نمونه گردشگری بین‌المللی بسطام، سه روستای هدف گردشگری و هشت منطقه نمونه گردشگری است. ۵ روستای هدف گردشگری و روستاهایی با بافت تاریخی با ارزش نظیر روستاشهر مجن در بخش بسطام، قلعه بالا و زمان آباد در بخش بیارجمند، عباس آباد، فیروزآباد و طلوبین در بخش میامی قرار دارند كه این روستاها از معماری بومی و جاذبه‌های طبیعی و حیات وحش منحصر به فردی بهره‌مند و كشاورزی و دامپروری در این روستاها منبع اصلی درآمد است. یك كارشناس گردشگری درباره ویژگی‌های گردشگری شاهرود به تهران امروز گفت: «در شاهرود مناطق گردشگری زیادی وجود دارد كه از آنها 12 منطقه نمونه گردشگری را می‌توان از مناطق ناب نام برد. جنگل ابر، قله شاهوار، روستای طرود، منطقه حفاظت شده خوارتوران از جمله این مناطق هستند.»سرمای زیر 20 و گرمای بالای 30 درجه در یك شهرستان

به گفته «احمد میرجلالی» از شاهرود می‌توانیم با 35كیلومتر به ارتفاعات ابررسید و از آن طرف به قله شاهوار با 4هزار و 200 متر به ارتفاع برویم. در شهرستان شاهرود می‌شود سرمای منفی 20 یا بالای 30 درجه را تجربه كرده و بارفتن به منطقه توروت و منطقه توران گرمای سوزان را احساس كرد. دراین منطقه ازكشور با یك اختلاف مسیر150 كیلومتری درهر فصل می‌توان دمای متفاوت را احساس كرد. این كارشناس با گلایه از بی‌توجهی‌های دولت از محدودیت‌های گردشگری شاهرود و نگاه‌های غیركارشناسانه به این موقعیت گفت: «صنعت گردشگری در شاهرود می‌تواند ایران را تكان دهد زیرا مناطق بكر و نابی كه در این شهرستان قرار دارد چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌كند. متاسفانه هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری در این خصوص انجام نشده است.» وی افزود: «نبود زیرساخت‌های مناسب، نبود دفاتر خدماتی مناسب، نبود فرهنگ گردشگرپذیری، نداشتن امكانات گردشگری از قبیل كمپ در مناطق گردشگرپذیر از مواردی است كه نیازمند توجه ویژه دولت‌مردان است. همچنین توسعه توریسم روستایی با اجرای جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف می‌تواند گامی در توسعه گردشگری شاهرود باشد.» این درحالی است كه در2سال گذشته با اعتبار اندك 13 جشنواره گردشگری در شاهرود برگزار شد كه بهترین آن سفر به زیستگاه زاغ بور و زیست كره توران بود. همچنین ظرفیت‌های گردشگری شاهرود قابل‌شمارش نیست از آنجایی‌كه این شهر در مسیر راه زیارتی امام رضا(ع) قرار دارد سالانه 20میلیون مسافر در این مسیر تردد می‌كنند كه اگر ما فقط 10درصد این مسافران را جذب كنیم از موقعیت خوبی برخوردار می‌شویم.

شهر بین‌المللی بسطام نیازمند توجه ویژه

شاهرودهمچنین به قطب عرفان ایران مشهور است. وجود مقابر عرفایی چون بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی باعث شده در سال‌های اخیر گردشگران بسیاری به این سمت فراخوانده شوند. همچنین موزه‌ای به نام عرفان شرق نیز در منطقه بسطام وجود دارد. شهر «بسطام» زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ «بایزید بسطامی» دومین شهر نمونه گردشگری استان سمنان است كه در شش كیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری تاریخی، طبیعی، عرفانی و مذهبی از جمله آستان مقدس«امامزاده محمد(ع)» است و وجود آرامگاه بایزید بسطامی، آرامگاه عارف بزرگ شیخ ابوالحسن خرقانی، موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از كشورهای مسلمان همسایه مانند پاكستان و كشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن كنند. مسجد جامع بسطام نیز از مساجد معروف ایران است. این مسجد در جنوب بسطام و در حد فاصل دویست متری جنوب آرامگاه بایزید بسطامی قرار گرفته است. این مسجد به دو قسمت تقسیم می‌شود قسمت اول صحن مسجد كه دارای محرابی است با گچبری‌های بسیار زیبا و هنرمندانه و صحن مسجد مربع و فضای آن باز است.قسمت دوم كه از تفاوت گچبری مستطیل دوم با تمام گچبری‌های این محراب كاملا محسوس است. به نظر می‌رسد از آنجا كه این مسجد در سال 706 هجری ساخته شده و درآن زمان مذهب تسنن در ایران رواج داشته، اسامی ابوبكر و عمر و عثمان برآن نوشته شده بود. ولی از زمان رواج مذهب شیعه آن اسامی حذف شده و به‌جای آن نام علی بن ابی‌طالب را نوشته‌اند.

این شهر توریستی آنچنان كه باید آمایش و معرفی نشده است. به گفته این كارشناس بسطام از شهرهایی است كه می‌تواند پذیرای گردشگران بسیاری باشد اما نبود امكانات كافی برای گردشگران و عدم بازسازی مناطق گردشگری مانع از رفتن گردشگران به این منطقه است. به گفته وی گردشگری شاهرود شامل گردشگری تاریخی، فرهنگی و عرفانی است كه باید بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد. می‌توان گفت با توجه به موقعیت مناسب شاهرود كه مسیر عبور زائران حرم مطهر امام رضا(ع) است، انواع مختلف گردشگری در این منطقه قابل اجراست و برنامه‌ریزی برای اكوتوریسم و توریسم فرهنگی و عرفانی در رشد و توسعه این شهرستان اهمیت خاصی دارد.روستای قلعه بالا؛ دروازه ورود به توران

روستای قلعه بالادروازه ورود به توران است، روستایی زیبا و پلكانی كه از فرهنگ گردشگر پذیری مناسب برخوردار است وتوسط یونسكو در این منطقه مباحث آموزشی زیادی صورت گرفته و قرار است بافت روستا ثبت شود. این روستا از نظر تاریخی قدمت زیادی ندارد اما بافت قدیم روستا حفظ شده و به شكل سنگفرش بوده و از اجرای سازه‌های جدید در این منطقه ممانعت به عمل می‌آید و خوشبختانه مردم روستا از لحاظ فرهنگ گردشگری غنی هستند. هدف ما دراین منطقه این است تا گردشگری پایدار را رونق داده و گردشگری طبیعت‌گردی به شكل خارجی را رواج دهیم. سازه‌های پیش‌بینی شده برای اقامتگاه گردشگرها در این منطقه به صورت كمپ است.مناطق گردشگری تاریخی:

بیش از ۷۰ بنای تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است نظر به آنكه توصیف هر یك از آنها به فرصتی بیشتر نیازمند است به چند اثر مهم اشاره می‌كنیم:

۱ - مجموعه تاریخی و برج كاشانه بسطام در ۶ كیلومتری شمال شاهرود كه در شرف ثبت آثار جهانی سازمان یونسكو قرار دارد ۲ - مسجد جامع فرومد واقع در روستایی به همین نام در ۲۰۰ كیلومتری شرق شاهرود، این بنا یكی از ۲ مسجد دو ایوانه كشور محسوب می‌شود ۳ - بازار و موزه شاهرود ۴ - بافت تاریخی با ارزش روستا شهر مجن ۵ - كاروانسرای با عظمت میاندشت كه بزرگ‌ترین كاروانسرای ایران است و لازم به ذكر است بیشترین تعداد كاروانسراها در مسیر ارتباطی ابریشم در این استان قرار گرفته، وجود ۱۲ باب كاروانسرا خود دلیلی بر این مدعاست و در صورت سرمایه‌گذاری این بناهای پابرجا به بهترین اماكن پذیرایی بین راهی تبدیل خواهند شد.

 (منبع : تهران امروز)

ادامه مطلب...

<