WebYar

src='http://parstools.com/events
» استقبال سرد خبرنگاران ازجشنشان! ( شنبه 17 اسفند 1392 )
» قدردانی و سپاسگزاری از آقای محمدعلی اینانلو ( چهارشنبه 16 بهمن 1392 )
» شهردار شاهرود 4 کارمند شهرداری را بعلت فساد مالی از کار برکنار کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» سایت شباب کانون بسیج هنرمندان شاهرود رتبه دوم کشور را کسب کرد ( چهارشنبه 9 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی : شاهرود بهترین منطقه برای انتقال پایتخت می باشد ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تصاویری زیبا و دیدنی از نماد استان جدید ( یکشنبه 6 بهمن 1392 )
» تجمع و اعتراض لابی ها و گروههای فشار مرکز استان به سخنان دکتر جلالی ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» دکتر جلالی در برنامه شب آفتابی از تشکیل استان شاهوار دفاع کرد ( پنجشنبه 3 بهمن 1392 )
» مطلب ثابت-- ما زنده به آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست ( جمعه 27 دی 1392 )
» جشن میگیریم با هم چهل سالگی دانشگاه شاهرود را!! ( پنجشنبه 26 دی 1392 )
» دیدار بزرگان ومعتمدین شاهرود با آیت الله اشرفی ( یکشنبه 22 دی 1392 )
» مردم شریف بسطام، از ماست که بر ماست......... ( پنجشنبه 19 دی 1392 )
» صرفا جهت اطلاع استاندار! ( شنبه 7 دی 1392 )
» پایتخت، از شرق به استان شاهوار محدود می شود ( پنجشنبه 5 دی 1392 )
» سرنوشت نامعلوم ورزشگاه 15 هزار نفری شاهرود ( سه شنبه 3 دی 1392 )

جغرافیاى تاریخی شاهرود

شاهرودکه شرقی ترین شهرستان استان سمنان محسوب می شود. در اوستا به نام «چخره» ( chakhara )یا (شخره) نامیده شده است . هسته اولیه شهر شاهرود در حواشی رود بزرگ شاهرود شکل گرفته است که به مقتضای این رود منطقه را شاهرود نامیده اند. عده ای عقیده دارند بنای شهر شاهرود توسط اژی دهاک ساخته شده است .

شاهرود همچون گوهری درخشان در دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز و همچون آفتاب شرق نشسته بر تارک پهناور دشت کویر بر اساس مدارک و شواهد تاریخی به بلندی قلل مرتفع واستوارش و با تکیه به عزت نفس کویرش و توانمندیهایش در عرصه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، اقتصادی همچنان مصمم و سربلند در طول تاریخ ایستاده است شهر شاهرود در حاشیه شمالی کویر با مشخصات جغرافیایی 25 دقیقه و 36 درجه عرض جغرافیایی 54 درجه و 58 دقیقه طول جغرافیایی که ارتٿاع آن از سطح دریا 1380 متر میباشد. این شهر به لحاظ موقعیت ممتاز و ویژه جغرافیایی و قرار گرفتن بین رشته کوههای البرز وسرزمین های کویری همواره مورد توجه جهانگردان و توریست ها بوده است . مناطق حٿاظت شده در پناهگاه حیات وحش منجمله مناطق حفاظت شده خارتوران در جنوب شرقی شاهرود، تپال در شمال شرقی و خوش ییلاق از جذابیت خاصی برخوردار است . شاهرود از لحاظ تاریخی هم پشتوانه پربار و غنی دارد. در طول هشت سال تاریخ زنده و گویا مردم این دیار در تمامی دوره های تاریخی حضوری جدی وفعال داشته اند . بناها و تپه های تاریخی همچون تپه سنگی چخماق شاهرود که بعضاً شهرت جهانی دارد خود نشان از تلاش و عظمت مردم این سامان دارد. از لحاظ شکوه و زیبایی معماری دوره اسلامی می توان از مجموعه تاریخی بسطام و محراب آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و مسجد جامع فرومد نام برد گذشته از این یکی از نقاط خوش آب و هوای کشور محسوب می شود. هر تازه وارد پس ازپیمودن صدها کیلومتر راه در مسیر کویری با چهره دلگشای شهر و خوشرویی و صداقت و تدین مردم روبرو می شود.

سوغات و صنایع دستی شهرستان شاهرود

برگه زرد آلو، قیسی، کشمش ، انگور، گیلاس، آلو، انواع نان، نان قندی، نان کالک، فطیر، انواع نقل و آبنبات.

صنایع دستی شامل : گلیم، گلیچ، جاجیم، سٿال و سرامیک

مجموعه آرامگاهی بازید بسطامی

مجموعه آرامگاهی بایزید بسطامی مجموعه ی کاملی از مسجد، آرامگاه ، محراب، منار، برج است که آثار متنوعی از دوران سلجوقی به بعد را شامل می شود. این مجموعه درکنار آرامگاه عارٿ بزرگ و مشهور ایرانی (بایزید) که در قرن سوم هجری قمری زیسته است بنا شده است .

1. خانقاه بایزید: شامل سه اتاق کوچک با سقفهای کوتاه می باشد که در سمت غربی مرقد واقع شده است . این اتاقها با گچبری زیبائی پوشیده شده اند. بر بالای کتیبه ورودی اتاق دوم تاریخ 702 هجری به چشم می خورد.

2. دالان و ایوان اولجایتو: این بخش از مجموعه در سال 713 هجری قمری در زمان محمد خدابنده وتوسط خاندان معماران دامغانی ساخته و یا تزیین شده است سردر ایوان با مقرنس کاری های گچی زیبا وکاشی های معرق فیروزه ای به زیبایی پر شده است. در داخل دالان عبارت بسیار زیبایی به خط ثلث گچبری شده است .

3. مسجد بایزید : این بنا در جنوب قبر بایزید و امامزاده محمد در سال 514 هجری قمری احداث شده است پلان آن مربع مستطیل می باشد و در قسمت قبله محرابی بسیار زیبا و منحصر به فرد از دوران ایلخانی دارد که تاریخ ساخت آن 699 هجری قمری می باشد. محراب مسجد بایزید دارای گچبری ها وکتبه های زیبایی به خط ثلث وکوفی مشجر و معقد می باشد.

4. مسجد جامع: این مسجد در جنوب مجموعه تاریخی بایزید بسطامی و به صورت منفرد در کنار برج کاشانه قرار گرفته بر ایوان مرکزی مسجد جامع محراب بسیار زیبا و گچبری دیده می شود که دارای کتیبه های قرآنی است .

5. امامزاده محمد : مقبره امامزاده محمد که از نوادگان امام صادق (ع) است در جنوب صحن مجموعه قرار دارد . این بنا دارای گنبد (ارگ) است که با تزئینات زیبایی کاشی فیروزه ای پوشیده شده است . در زیر گنبد نقاشی های بسیار زیبایی با نقوش اسلامی توسط هنرمندان ایرانی کشیده شده است .

6. گنبد غازان خان : این گنبد قرینه گنبد امامزاده محمد و مشابه آن است و همانند گنبد امامزاده با کاشی های فیروزه ای زیبا پوشیده شده است . این بنا در دوره ایلخانیان ساخته شده است .

7. برج کاشانه : یا به تعبیری برج «غازانه» که در جنوب شرقی مسجد جامع واقع شده است . بر اساس کتیبه سر در ورودی در سال 700 هجری قمری ساخته شده . فضای داخلی برج ده ضلعی است که بر آن طاقنماهای تزئینی کم عمقی کار شده است . این بنا یکی از زیباترین و ظریفترین آثار معماری ایلخانی است .

8. مدرسه شاهرخیه: در سمت جنوب شرق مسجد بایزید واقع و از دو طبقه تشکیل شده است مدرسه پلان مربع دارد و دور تا دور آن حجراتی برای طلاب ساخته شده نمای شمالی مسجد سردری بلند با طاق جناغی دارد و در طرٿین سردر، دو طاقنمای عمیق به چشم می خورد.

9. مسجد ایلخانی: این مسجد در غرب مسجد بایزید قرار گرفته بطوری که ضلع شرقی آن با مسجد بایزید مشترک می باشد و در آن گچبری های زیبایی از دوران ایلخانی دیده می شود که توسط خاندان معماران دامغانی ایجاد شده است .

10. تکیه زنجیری: این تکیه در یافت قدیم شهرستان شاهرود و در تقاطع محله نحل و محله مسجد امام حسن مجتبی ساخته شده قدمت آن مربوط به دوران قاجار است تکیه زنجیری در دوطبقه و با پلانی مربع ساخته شده است . سقٿ مرکزی تکیه فاقد سقف است . طبقه اول بنا با چند در از صحن اصلی به داخل راه دارد و طبقه ی دوم ایوان مانندی است که جهت استفاده تماشاکنندگان مراسم عزاداری ساخته شده و شاه نشینی نیز جهت استٿاده بزرگان شهر در همین طبقه قرار دارد . این شاه نشین دارای ستونهای تزئینی مقرنس کاری شده ونقاشی های ساده سقٿ، آجر چینی زیبا و ورودی هلالی شکل است. در پشت این شاه نشین اطاقکی وجود دارد.ستونها و سقٿ به کار رته در ایوانهای طبقه دوم به جز قسمت شاه نشین از چوب ساخته شده است .

مجموعه کاروانسراهای میاندشت

کاروانسراهای میاندشت در 105 کیلومتری شرق شهرستان شاهرود و در مسیر جاده مشهد واقع شده اند. این کاروانسراها به کاروانسرای متصل به هم هستند که کاروانسرای غربی مربوط به دوره صفری و دو کاروانسرای دیگرقاجاری هستند و ظاهرا این دو کاروانسرا به جهت وسعت بخشیدن به کاروانسرای قدیمی تر احداث شده اند ورودی مجموعه از ضلع جنوب می باشد با ورود به حیاط بزرگ در ضلع جنوبی 14 اتاق و در ضلع شرقی در گوشه شمال شرق 6 اتاق ساخته شده است . در داخل حیاط دو آب انبار بزرگ جهت تأمین آب مصرٿی کاروانسرا ساخته شده است .

کاروانسرای شرقی (قاجاری)

همانگونه که یاد شد این بنا در ضلع شرقی و از لحاظ ابعاد بزرگترین کاروانسرای مجموعه است پلان آن چهار ایوانی و ورودی آن از ضلع غربی است . در طرفین ورودی 16 طاقنما در ضلع خارجی دیده می شود. که در داخل آنها طاقچه و بخاری دیواری ساخته شده است بالای ورودی ایوان غربی دو طبقه است و یادگیری بر فراز آن بنا شده است حیاط کاروانسرای شرقی میاندشت چهارگوش و به ابعاد 20/51×60/54 متر میباشد. در اطرٿ حیاط جمعاً 36 اتاق جهت اسکان مسافران ساخته شده ودر پشت این اتاقها اصطبل ها قرار دارند راه دسترسی به پشت بام از طریق پله های آجری طرفین ایوان غربی است پشت شده و در پشت این اتاقها اصطبل ها قرار دارند راه دسترسی به پشت بام از طریق پله های آجری طرٿین ایوان غربی است پشت بام کاروانسراها آجرفرش است . مجموعه کاروانسراهای میاندشت با شماره 1439/3 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است .

 

: به نقل از كتابهاى : 

كتاب تاریخ جامع شهرستان شاهرود تالیف محمدعلى شفیعى

كتاب فرهنگ مردم شاهرود تالیف سیدعلى اصغر شریعت زاده

كتاب همایش شاهرود و توسعه تالیف دانشگاه شاهرود

<